דיור מוגן > דפי תוכן > חוק הדיור המוגן

חוק הדיור המוגן:

חוק דיור מוגן חוקק על ידי שר הרווחה לשעבר משה כחלון והוא מתייחס לזכויות אשר מגיעות לקשישים המתגוררים בדיור מוגן. המטרה היא לספק להם רמה טובה של דיור אשר יגן עליהם מבחינה בריאותית, ביטחונית וכלכלית. 
חלק עיקרי מהחוק מתייחס לדרישות ולתנאים מצד בעלי המוסד, ולמעשה משרד הרווחה יכול לדחות בקשה של הקמת דיור מוגן במידה והמקים נמצא בהליכים פליליים. 
בנוסף לכך,  חוק דיור מוגן  מתייחס לתנאים ודרישות מצד המפעיל ביחס לשירותים והסביבה בדיור המוגן. נותני השירות בדיור המוגן צריכים לבוא מתוך רקע מקצועי, כול אחד בתחומו ולקבל את ההכשרה המתאימה לצורך טיפול בקשישים המתאכלסים בדיור המוגן. 
חוק דיור מוגן דורש ממפעלי המוסד להיות שקופים עם הדיירים בעניין אישורים שונים ותעודות הסמכה שונות בשלבי הרישום של הדיירים לדיור המוגן וכן בהמשך מכול סיבה שתעלה. על המפעיל למסור לדייר המועמד מסמך גילוי שבו יפורטו מספר הרישיון של העסק, תנאים וזכויות של הדייר וכן פירוט אודות הקומפלקס ושירותיו. 
בנוסף לחובות אשר חלים על מפעיל הדיור המוגן, חוק דיור מוגן מתייחס לזכויות אשר מגיעות לדיירים בתוך הדיור המוגן ועל היכולת של הדייר לנהל אורח חיים עצמאי וחופשי בדירתו בכול דרך שלא תפגע בשכנים ובסביבה הקרובה. זכות הדיירים לקבל כל מידע שהוא הקשור לאורח חייהם בדיור המוגן וכן זכאים לשירותי רפואה וטיפול זמינים. 
בעקבות ההתפתחות בתחום והביקוש הרב מצד האוכלוסיה בישראל לדיור מוגן, יש חשיבות רבה לחוק הדיור המוגן. החוק יוצר שילוב בין חובות המפעילים של הדיור לבין זכויות הדיירים בכדי לספק מצד אחד אפשרויות תעסוקה נוספות וחופש עבודה ומצד שני לתת שירות איכותי, שקוף והוגן לקשישים אשר מעוניינים לשפר את איכות חייהם ואת תנאיהם בתקופת גיל הזהב.